Royal Air Force Yacht Club

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Afloat Club Trophies
Trophies
Trophies - Introduction PDF Print E-mail

The Club is fortunate in having a well endowed trophy cabinet, some items having an historic heritage. There are some well known names engraved on these trophies and we hope the current winners will go on to become memorable in their turn.

Our Club embraces the spirit of friendly competition, recognising our members' sailing skills with trophies for both cruising and racing. Non-boat owners are not left out as some trophies can be won by any member!

Read more...
 
Trophies Awarded 2013 PDF Print E-mail
Trophies Awarded At Laying Up Supper 2013
Competition Trophy 2013 Award
Racing
Warsash Spring Series - Best RAF overall result Cumbrae Cup Shadowfax: David Rolfe
Round the Island IRC - Best RAF overall result Sunderland Cup Shadowfax: David Rolfe
Round the Island ISC - Best RAF overall result Oscarina Cup Arty Miss : Stephen Booy
Bursledon Regatta, Gaffers - Best RAF result Woodlands Trophy Not Awarded
RAF BoB Regatta, IRC - Winner Beefeater Trophy With Alacrity: Chris & Vanessa Choules
RAF BoB Regatta, IRC - Best RAF result RAFYC BoB 50th With Alacrity: Chris & Vanessa Choules
RAF BoB Regatta, Quarter Tonner's - Winner Aeromarine BoB Trophy Bullit: Peter Morton
RAF BoB Regatta, Club - Winner BoB Admirals Trophy Leda of Hamble: David Brown
RAF BoB Regatta, Club - Best RAF result Hon Members Cup Leda of Hamble: David Brown
RAF BoB Regatta, XOD - Winner AmEx Cup Lark: Nick Brebner
RAF BoB Regatta, XOD - Best RAF result Local Members Trophy Lark: Nick Brebner
Fastnet Race - Best RAF result Studd Cup Oje: Andy Hill
Ladies Helm Race (return leg from Yarmouth) Rhodesia Cup Not Awaded
RAFYC Cruiser Race Series Admiral's Cup Not Awarded
Cruising
Most rallies attended by non boat owning member Bosuns Cup TBD
Rally Timed Passage Series Winner Fulljames Cup Tiger Fire: Mark and Caroline Diffey
Most Avoidable Cock-Up Fickle Finger of Fate

Peter Watson

Sailing away with 'No Mooring' sign

 
Trophies Awarded 2013 Fitting Out Supper PDF Print E-mail

The final trophies for 2012 were awarded at the fitting out supper 23 Feb 13

 The Egypt Cup:  Best overall RAFYC yacht in the Hamble River Winter series    

                                 David & Kirsty Apthorp with yacht J-Dream 

The RAFYC 1932 - 2007 Plate.  Best Cruising BLog

                               Jax Cole with yacht Spring Dawn

The Concourse d'Elegance:  Best presented yacht

                               Graham Smith with 40' yacht Callisto

The Calshot  Trophy:  Best rally photograph

                             Julia Webb-Harvey     Velsheda J-Class Regatta Falmouth

 
Trophies Awarded 2012 PDF Print E-mail
Trophies Awarded At Laying Up Supper 2012
Competition Trophy 2012 Award
Racing
Warsash Spring Series - Best RAF overall result Cumbrae Cup Extra Djinn: Neville Hodkin
Round the Island IRC - Best RAF overall result Sunderland Cup J-Dream: David & Kirsty Apthorpe
Round the Island ISC - Best RAF overall result Oscarina Cup Arty Miss : Stephen Booy
Bursledon Regatta, Gaffers - Best RAF result Woodlands Trophy Not Awarded
RAF BoB Regatta, IRC - Winner Beefeater Trophy Flashheart: Jim Webb
RAF BoB Regatta, IRC - Best RAF result RAFYC BoB 50th Flashheart: Jim Webb
RAF BoB Regatta, Club - Winner BoB Admirals Trophy Leda of Hamble: David Brown
RAF BoB Regatta, Club - Best RAF result Hon Members Cup Leda of Hamble: David Brown
RAF BoB Regatta, XOD - Winner AmEx Cup Dux: Elliot Motherwell
RAF BoB Regatta, XOD - Best RAF result Local Members Trophy Lark: Nick Brebner
Ladies Helm Race (return leg from Yarmouth) Rhodesia Cup Blush: Amanda Pirie
RAFYC Cruiser Race Series Admiral's Cup Not Awarded
Cruising
Most rallies attended by non boat owning member Bosuns Cup Cathy Maden
Rally Timed Passage Series Winner Fulljames Cup Tiger Fire: Mark and Caroline Diffey
Most Avoidable Cock-Up Fickle Finger of Fate 10 nominees - one winner!
Chris Glanton
 
Trophies Awarded 2011 PDF Print E-mail

Trophies Awarded At Laying Up Supper 2011

(See Gallery for Photos)

Competition

Trophy

2011 Award

Racing

 

 

Warsash Spring Series – Best RAF overall result

Cumbrae Cup

With Alacrity: Chris Choules

Round the Island IRC – Best RAF overall result

Sunderland Cup

With Alacrity: Chris Choules

Round the Island ISC – Best RAF overall result

Oscarina Cup

Vogon :     Chris Smith

Bursledon Regatta, Gaffers – Best RAF result

Woodlands Trophy

Not Awarded

RAF BoB Regatta, IRC – Winner

Beefeater Trophy

Flashheart; Jim Webb

RAF BoB Regatta, IRC – Best RAF result

RAFYC BoB 50th

Flashheart: Jim Webb

RAF BoB Regatta, Club – Winner

BoB Admirals Trophy

Leda of Hamble:  David Brown

RAF BoB Regatta, Club – Best RAF result

Hon Members Cup

Leda of Hamble:  David Brown

RAF BoB Regatta, XOD – Winner

AmEx Cup

Mischief: Diana Wilson

RAF BoB Regatta, XOD – Best RAF result

Local Members Trophy

Mischief: Diana Wilson

Ladies Helm Race (return leg from Yarmouth)

Rhodesia Cup

Amanda Pirie

RAFYC Cruiser Race Series

Admiral’s Cup

Not Awarded

Cruising

 

 

Most rallies attended by non boat owning member

Bosuns Cup

Nicki Jackson

 

Rally Timed Passage Series Winner

Fulljames Cup

Tigerfire Mark Diffey

Most Avoidable Cock-Up

Fickle Finger of Fate

3 nominees - one winner!

Colin Devonport

 

 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2

Login to RAFYC

Who's Online

None

Quick view Calendar

Newbury Yacht Club Rally & Supper
on Sat 20 Sep 19:00-23:00
Bart's Bash - Marchwood Rally
on Sun 21 Sep 08:00-23:00
Board Meeting
on Thu 25 Sep 19:30-
Lymington Rally
on Sat 27 Sep 08:00-17:00
Rolfe mtg
on Sat 27 Sep 09:30-11:00
Visiting rally supper Channel Sailing Club
on Sat 27 Sep 18:00-

www.rafyc.co.uk
Royal Air Force Yacht Club